Članak
Šta je sakupljanje kišnice i kako funkcioniše?
Da li vaš račun za vodu opterećuje vaš novčanik ili želite održiviji dom?
Mnogi od nas se oslanjaju na vodu koja dolazi iz naših slavina da bi bila bezbedna za piće i kuvanje. Ali ova čista voda se takođe koristi za pranje veša, kupanje i zalivanje travnjaka – sve aktivnosti gde možete lako zameniti ili dopuniti komunalnu vodu sistemom za korišćenje kišnice. Jednom instalirani, ovi sistemi čine kišnicu dostupnom za vaše svakodnevne potrebe, što vam pomaže da uštedite na komunalnoj vodi i troškovima.
Kako funkcioniše sakupljanje kišnice?
Iako ideja o korišćenju kišnice za obavljanje kućnih zadataka u početku može zvučati čudno, možda ćete biti zainteresovani da znate da je sakupljanje kišnice praksa koja datira milenijumima! Postoje dokazi da se koristila i u staroj Grčkoj i u starom Rimu.
Kada pada kiša, kišnica koja se ne apsorbuje u tlo će ući u ulične odvode, na kraju će pronaći put do potoka i reka. Sakupljanje kišnice je način da sakupite i uskladištite deo ove dodatne vode za ponovnu upotrebu u svojoj kućnoj rutini.
Najbolji deo? Kišnica je potpuno besplatan izvor vode koji vam daje veći stepen kontrole nad vašim vodosnabdevanjem.
Prema UN-u i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), prosečnoj osobi je potrebno između 50-100 litara vode dnevno da bi zadovoljila većinu osnovnih potreba.
Pa koliko kišnice možete da sakupite? Različiti izvori procenjuju da svaki kvadratni metar (m²) krovnog prostora sakuplja oko 1 litar (L) vode za svaki milimetar (mm) padavina.
Da biste procenili maksimalnu količinu vode koju možete da sakupite kod kuće, možete da koristite proračun:
[veličina krova u m²] k [mesečne padavine u mm] k [1 l]
Na primer, ako pogledamo mesečni obrazac padavina za vašu geografsku oblast i otkrijemo da je u proseku 100 mm mesečno, možemo izračunati da krov od 100 m² može da zahvati oko 10.000 litara kišnice svakog meseca.
Ako četvoročlana porodica koja vodi računa o vodi koristi 400 litara vode dnevno, sakupljenih 10.000 litara vode može obezbediti većinu od 12.400 litara koji su im potrebni za mesec od 31 dan! Čak i ako nemate za cilj da u potpunosti zamenite upotrebu komunalne vode, ova količina je više nego dovoljna za dopunu za aktivnosti koje zahtevaju veliku količinu vode kao što su ispiranje toaleta ili korišćenje mašine za pranje veša.
Razumevanje sakupljanja kišnice
U ovom trenutku, „sakupljanje kišnice“ moglo bi da dočara jednostavnu sliku bureta ostavljenog napolju za prikupljanje kišnice. I to je istina: Najosnovniji metod sakupljanja vode uključuje pozicioniranje kante ili bureta ispod slivnika krova vašeg doma, da usmeri vodu koja pada.
Ali nisu sve metode jednake – sve zavisi za šta želite da koristite kišnicu i koliko želite da je sakupite.
Iako vam metoda sa buretom može pomoći da sakupite dovoljno kišnice za zalivanje biljaka ili pranje automobila, to je relativno mala količina i sigurno neće nadoknaditi sve mesečne potrebe vaše porodice za vodom.
Sa druge strane, sofisticiraniji sistemi za sakupljanje kišnice zahtevaju filtraciju vode, rezervoare za skladištenje i pumpe za povišenje pritiska da bi se čista voda vratila u vašu kuću. Ne samo da vam ovo daje mnogo veći kapacitet skladištenja koji vam je potreban za ponovno korišćenje kišnice za kućne aktivnosti kojima nije potrebna čista voda za piće, već može da skladišti i 2-3-mesečnu rezervu vode koju preporučuju naši stručnjaci.
Za početak, sistemi pumpi za povišenje pritiska osiguravaju da se možete osloniti na udoban pristup vodi u svom domu, svaki dan.
Saznajte kako rešenje za povišenje pritiska čini dosledan pritisak vode novim standardom.