Članak

Zašto je moj račun za vodu tako visok?

Želite da uštedite vodu kod kuće, ali ne znate kako da to uradite? Postoji mnogo načina na koje možete smanjiti potrošnju vode, a da to niste ni primetili – istovremeno poboljšavajući dnevni komfor. Nastavite da čitate i otkrijte zašto ušteda vode ne znači da morate sebi da pravite neprijatnosti. 

Kako mogu da smanjim račun za vodu?

Ako ste se ikada zapitali zašto su vam računi za vodu tako visoki, postoji mnogo lakih rešenja koja vam mogu pomoći da smanjite potrošnju i troškove domaćinstva. 

Na primer, umesto da pustite tuš ili slavinu pre nego što voda postigne odgovarajuću temperaturu, lako uštedite tako što ćete prihvatiti hladniji tuš na nekoliko sekundi ili napuniti flašu vode dok pustite slavinu da radi. Takođe možete pronaći način da dobijete trenutnu toplu vodu (više o tome u nastavku).

Na drugim mestima, mogli biste da počnete da koristite vodu koja nije za piće za uređaje u kojima bi kišnica mogla da obavi posao - kao što je vaš toalet, mašina za veš ili čak vaše baštensko crevo. Kada uzmete u obzir da sami naši toaleti čine otprilike 30% ukupne prosečne upotrebe vode u domaćinstvu, to je pokazatelj koliko biste mogli da uštedite prelaskom na kišnicu. I u pogledu potrošnje vode i računa.

Pretvaranje kiše u priliku 

Ako dalje istražujemo potencijal kišnice, prikupljanje sopstvene kišnice može vam pomoći da smanjite ukupnu potrošnju vode u vašem domaćinstvu do 40%. Ostavljanje visokih računa za vodu u prošlost, a istovremeno vam omogućava da živite održivijim i udobnijim životom.  

Uz gore navedene primere, možete koristiti kišnicu za pranje automobila ili zalivanje sobnih biljaka. Osim što će vam omogućiti da pametnije koristite vodu, sakupljanje kišnice će takođe ublažiti pritisak na vaš centralni vodovodni sistem i istovremeno pomoći u zaštiti prirodnih izvora vode, čak i smanjiti rizik od poplava u našim zajednicama i gradovima i još mnogo toga.

 

Šta mogu učiniti da uštedim vodu kod kuće?

Još jedan veliki razlog zašto trošimo vodu kod kuće je topla voda – ili njen nedostatak. Može izgledati kao „bogom dato“, ali niko ne bi trebalo da pusti dobru vodu da teče niz sudoper dok čeka da se zagreje. Ili ostanite uz tuš dok temperatura ne bude tačna. A ovi problemi ne oduzimaju samo vreme: koštaju prosečno domaćinstvo oko 16.000 litara vode svake godine. 

 

Saveti za smanjenje računa za vodu

„Zašto mi se račun za vodu udvostručio?“, „Da li mi je račun za vodu prevelik?“, „Da li je uopšte moguće smanjiti račun za vodu?“. Ako vas živcira i frustrira postavljanje ovih pitanja, postoje neki osnovni koraci koje možete da preduzmete da biste počeli da štedite vodu već danas – i smanjite troškove domaćinstva uz malo truda. 

Već smo gore naveli nekoliko primera, ali uvek ima više:

  • Uštedite vodu i energiju tako što ćete skratiti svakodnevno tuširanje za nekoliko minuta
  • Isključite slavinu kada perete zube 
  • Stavite samo celo punjenje veš mašine ili mašinw za pranje sudova (i, u zavisnosti od toga koju odeću perete, ciklus od 30°C je jednako dobar kao ciklus od 40°C 
  • Zapamtite da je pranje ruku hladnom vodom jednako efikasno kao i korišćenje tople vode, sve dok je u pitanju sapun