Članak

Kako proveriti pritisak vode

Ako ste ikada imali slab tuš, trpeli bučne cevi, morali ste da birate između stavljanja mašine za pranje sudova ili veša, ili ste imali posla sa toaletom koji predugo vodi vodu, verovatno ste živeli sa niskim i/ili promenljivim pritiskom vode. 

Evo ključnih koraka koje možete preduzeti da biste testirali kako da proverite pritisak vode kod kuće i protok vode, kao i nekoliko jednostavnih popravki koje sam uradio sam za poboljšanje pritiska vode.

Šta je nizak pritisak vode i kako izmeriti pritisak vode kod kuće?

Ako imate posla sa niskim ili fluktuirajućim pritiskom vode kod kuće, važno je da dođete do osnovnog uzroka pre nego što odlučite da morate da instalirate nove cevi i pumpe. U većini slučajeva, postoji mnogo razloga zašto neke stvari u vašoj kući možda ne rade onako kako bi trebalo – i mnogo jednostavnih popravki koje se mogu primeniti. 

Šta je nizak pritisak vode?

Nizak pritisak vode znači da je protok vode kroz vaše cevi slab, spor i generalno neefikasan, što utiče na slavine, slavine i uređaje u vašem domu. Ovo čini dnevne aktivnosti kao što su tuširanje, pranje sudova i korišćenje uređaja kao što su mašine za pranje veša i mašine za pranje sudova manje prijatnim ili efikasnim. 

Šta uzrokuje nizak pritisak vode?

Pritisak vode može značajno da varira u zavisnosti od različitih faktora kao što su lokacija, doba dana i blizina vodovodne mreže. Na primer, ako živite na vrhu brda, vaš pritisak vode će verovatno biti slabiji jer se voda mora boriti protiv gravitacije da bi stigla do vaše kuće. 

Sa druge strane, ako živite na dnu brda, vaš protok vode će verovatno biti jači jer će gravitacija pomoći da dođe do vašeg imanja. Slično tome, pritisak vode može biti nizak tokom vršnog vremena korišćenja, kao što su rano ujutro ili uveče, kada ljudi često zalivaju svoje bašte.

Kako se meri pritisak vode? 

Pritisak vode u vašem domu se meri u barima, metričkoj jedinici koja je otprilike ekvivalentna 14,5 PSI (funta po kvadratnom inču). Jednostavnije rečeno, bari označavaju snagu vode koja teče kroz vaše cevi. Jedan bar je sila potrebna za podizanje vode do visine od deset metara.

Šta je dobar/normalan pritisak vode?

Uobičajeno, pritisak vode u stambenom objektu se kreće od 45 do 80 PSI. Ako je niži od 40, verovatno ćete iskusiti slabiji protok vode iz vaših slavina i uređaja. Iznad 80 može potencijalno da ošteti uređaje i opremu tokom vremena. Održavanje na oko 50 je često najpoželjnije mesto, pomažući vam da uživate u adekvatnom protoku vode u svom domu. 

Međutim, nisu svi domovi jednaki i zahtevi za pritiskom vode zavise od njihove veličine, broja uređaja, vodovodnog sistema i još mnogo toga.

Stoga je od suštinskog značaja da znate kako da proverite pritisak vode kod kuće, da ga prilagodite u skladu sa tim i obezbedite da zadovoljava potrebe svih članova porodice i kućnih aktivnosti.

Kako da testiram pritisak vode?

Često nizak pritisak vode nije povezan sa vašim lokalnim sistemom za distribuciju vode, već sa nečim kod kuće. Da li su vaši susedi imali iste probleme? Da li svaki uređaj za vodu u vašem domu pokazuje nizak pritisak?

Ako je odgovor na oba pitanja potvrdan, problem je verovatno na nivou opštine. Ako je odgovor ne, onda je vreme da testirate pritisak vode u četiri jednostavna koraka: 

  1. Investirajte u merač pritiska vode. 
  2. Idite napolje do ventila za vodu, uklonite crevo i zašrafite test merač na cev, osiguravajući da je lice merača vidljivo.
  3. Uključite ventil i proverite očitavanje. Ovo će ukazati na količinu pritiska koji dolazi u vaš dom (iz javnog komunalnog sistema ili bunara). 
  4. Zabeležite očitavanje kako biste ga mogli uporediti sa budućim očitanjima kad se pritisak vode čini drugačijim (niži ili viši).

Ulaganje u merač nije samo odlična ideja za testiranje, već i za lociranje dosadnih curenja u vodovodnom sistemu vašeg doma. 

Možete testirati curenje tako što ćete zatvoriti sve svoje ventile (uključujući isključivanje svih uređaja za vodu kao što su mašine za pranje sudova i veš mašina) i zatvoriti glavni ventil za vodu u kući. Ako pritisak ostane stalan sat vremena, vodovod u vašem domu verovatno ne propušta. Ako pritisak padne više od tri PSI, možda postoji curenje i možda ćete morati da kontaktirate vodoinstalatera.

Korak po korak test protoka vode po principu „uradi sam“

Druga opcija je „uradi sam“ test protoka vode – potreban je samo kalkulator, šest sekundi, i znaćete svoj protok:

  1. Uverite se da imate opremu – bokal za vodu od 1 ili 2 litra, štopericu i kalkulator.
  2. Stavite bokal za vodu ispod slavine ili tuša u kupatilu i uključite ga na šest sekundi. 
  3. Izračunajte litre u minuti. Uzmite količinu vode u bokalu i pomnožite broj (u litrima) sa 10. Ovo će vam dati vašu brzinu protoka (npr. 0,7 litara k 10 = 7 litara u minuti)

Brzina protoka manja od 10 litara u minuti ukazuje na nizak pritisak. Ako je 10-15 litara? Vaš pritisak je prihvatljiv, ali se može poboljšati. A ako je iznad 15 litara? Pritisak je dobar. 

Brza rešenja za nizak pritisak vode 

Otkrivanje niskog pritiska vode u vašem domu može biti zabrinjavajuće, ali nema potrebe za panikom. Važno je shvatiti da može biti nekoliko razloga za niski pritisak vode: od nakupljanja taloga ili kamenca u vašem bojleru do previše krivina u vašim vodovodnim vodovima. Međutim, evo nekoliko jednostavnih rešenja koja mogu pomoći u povećanju pritiska vode u vašem domu.

1: Proverite zaporni ventil

Vaš zaporni ventil kontroliše koliko vode dolazi iz ventila vodomera i može se naći na jednoj od nekoliko lokacija. Proverite da li je zaporni ventil ispravno uključen. 

2: Začepljeni aeratori, tuš glave ili cevi

Kada ste poslednji put temeljno očistili glavu tuša ili slavine? Možda neće moći da rade onako kako se očekuje zbog nakupljanja sedimenta. Trebalo bi da proverite i svoje cevi zbog ovoga, posebno ako su starije od 20 godina (čelik), preko 40 godina (mesing) ili preko 50 godina (bakar). 

3: Skrivena curenja

Ako sumnjate da je problem curenje, proverite bojler, sva fleksibilna creva koja imate i svaki ventil ispod svakog sudopera. Curenje bi takođe moglo da dolazi iz smrznute cevi iza zida. Možda ćete želeti da isključite sve uređaje za vodu u isto vreme i proverite vodomer. Ako merač pokaže da se voda još uvek troši, to će vam dati dodatni dokaz o curenju. U svakom slučaju preporučujemo da uključite vodoinstalatera. 

Povećajte pritisak – pomoću inteligentnog sistema za povišenje pritiska

Ako vaš pritisak ostane slab nakon isprobavanja gornjih popravki, možda je vreme da razmislite o rešenju za pojačavanje. Prelaskom na inteligentni sistem za pojačavanje, možete eliminisati probleme sa niskim i promenljivim pritiskom vode i početi da uživate u udobnijem svakodnevnom životu. 

Naše inteligentne, izdržljive, sve-u-jednom pumpe za povišenje pritiska su dizajnirane da maksimiziraju efikasnost prilagođavanjem jedinstvenim zahtevima i potrebama vašeg doma. Pored toga što se lakše instaliraju i puštaju u rad u poređenju sa starijim sistemima za povišenje pritiska, Grundfosove pumpe za povišenje pritiska će održavati vaš pritisak vode na pravom nivou za vas. 

Tako da možete da uživate u pouzdano dobrom pritisku vode kad god vam zatreba – za šta god da vam treba.