Članak
Kada oskudica vode postane stvarnost
Širom svijeta gradovi se brzo šire - do 2030. godine očekuje se da će 60% stanovništva živjeti u urbanim sredinama - a potražnja za sigurnom i čistom vodom tek će porasti.
Unatoč povećanim zahtjevima za vodom i energijom, mi i dalje nastavljamo sa zagađivanjem raspoloživih resursa. Ukupno 80% svih otpadnih voda se vraća u prirodu bez pravilno provedenog tretmana čišćenja. Istovremeno, globalno, gubimo u prosjeku 30% od ukupne ispumpane slatke vode - a gradovi gube do 60% ukupne ispumpane vode zbog loše vodovodne mreže.
Koncept oskudice u vodi nije ništa novo za Mexico City. Grad je izgleda prilično naviknut na nestašice, jer uvozi 40% svoje vode iz udaljenih izvora. Istovremeno, zbog problema sa gradskom vodovodnom mrežom, grad gubi 40% svoje ispumpane vode - a povrh toga, ne postoji kvalitetan sistem recikliranja otpadnih voda. Inteligentna rješenja u vodoopskrbi mogu drastično smanjiti ovakve gubitke.
Vodovodna infrastruktura mnogih gradova je stara i propada i jednostavno nije spremna da se nosi sa ovom brzinom rasta. Ako naši gradovi nastave rasti ovim tempom, što istraživanje gotovo garantira, predviđa se da će potražnja za vodom porasti za 70%, a da će do 2050. dvije milijarde stanovnika imati ogromne probleme sa nestašicom pitke vode.
Već sada možemo vidjeti da se mnogi veliki gradovi širom svijeta približavaju Day Zero-u, što znači da su ti gradovi - London, Miami, Peking, Mexico City, Cape Town - u opasnosti od nestanka pitke vode. Da bi se riješili ovi globalni izazovi u vodoopskrbi, ključna su prava rješenja upravljanja vodenim resursima i upotreba vode. I naravno naš način razmišljanja i savjest po pitanju korištenja i tretmana vode je osnova bilo kakvih trajnih promjena.